"Tygodnik Powszechny" w najnowszym numerze publikuje apel do Ministra Sprawiedliwoś ci Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta dotyczący walki z mową nienawiści z internecie i zachęca czytelników do przyłączenia się. Poniżej publikujemy treść tego apelu.
"W szyscy tkwimy w tym szambie – j ęzyk nienawi ści wylewa si ę bezkarnie zewszą d. Dowolny temat, dowolne forum (byle dość popularne) i zaczyna si ę bluzg, z nieodzownym antysemickim refrenem. Jak to powstrzymać ? Zmiany w prawie są konieczne, ale na pewno nie wystarczą . „Znikoma społeczna szkodliwość czynu” – powtarza si ę jak refren w odpowiedzi na skargi, ale nawet gdyby wraż liwo ść na werbalną przemoc wzrosła, to i tak bę dziemy dopiero w połowie drogi.
Są dy i prokuratura nie rozumieją bowiem istoty nowych mediów. Internetowa przestrze ń jest dla nich ziemią niczyją . Jakby nikt za nią nie odpowiadał, nikt nie był jej wła ścicielem, nikt nie brał serio realnego oddziaływania nienawi ści plenią cej si ę w sieci. Być moż e stosowana przez prokuratorów praktyka umarzania postę powań w sprawach o szerzenie mowy nienawiś ci jest wyrazem swoi ście rozumianego prawniczego „pragmatyzmu”. Mamy mnóstwo innych spraw na głowie, nie bę dziemy zajmowa ć się kwestiami wirtualnej wagi. Jeś li tak jest, to najwyż szy czas, by tę praktykę zmienić .
W ekspertyzie zamówionej przez „Tygodnik Powszechny”, a sporzą dzonej przez dyrektorkę działu prawnego wydawnictwa Ouest-France (kiedyś udziałowca naszej firmy) i przekazanej polskiej Izbie Wydawców Prasy, wskazano wyraź nie stosowane we Francji regulacje dotyczą ce karnej odpowiedzialnoś ci za szerzenie w internecie mowy nienawiś ci, oszczerstw i pomówień . We Francji obowi ązuje prawo, które identycznie traktuje przestę pstwa i wykroczenia popełnione w prasie papierowej i w sieci. Prawo, które nakłada na wszystkich uż ytkowników internetu, również autorów prywatnych blogów, a takż e autorów komentarzy, bezwzglę dną odpowiedzialność za słowo. Surowe sankcje w przypadku złamania przepisów powodują , ż e praktycznie wszystkie komentarze publikowane we francuskim internecie są wcześ niej moderowane, zarówno przez wydawców gazet, właś cicieli portali, jak i osoby prywatne. Uważ amy, że nadszedł czas, by również w Polsce stosowane były podobne reguły prawne.
Apelujemy do Ministra Sprawiedliwoś ci Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o jak najszybsze podęj cie działań , a takż e – jeś li to konieczne – inicjatyw ustawodawczych, które de fnitywnie położą kres poczuciu całkowitej bezkarnoś ci czy wrę cz faktycznego przyzwolenia ze strony instytucji pa ństwa na to, by w polskim internecie posługiwano się j ęzykiem nienawi ści rasowej i wyznaniowej, ję zykiem oszczerstw i pomówień .
Piotr Mucharski
redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”
Jacek Ś lusarczyk
prezes zarządu wydawnictwa „Tygodnik Powszechny” sp. z o.o."
No comments:
Post a Comment